Przyjmujemy pacjentów z uprawnieniami:

logo - logo - logo - logo - logo - logo -

Zabiegi rehabilitacyjne

Mamy dogodne terminy wykonywania zabiegów, które określamy wspólnie z Państwem, by dopasować odpowiedni dla każdego pacjenta czas. Harmonogram zabiegów mogą ustalić Państwo z działem rehabilitacji.

Godziny pracy Działu Rehabilitacji:
pn-pią: 8:00 - 18:00

Szukasz więcej informacji na temat naszego Działu Rehabilitacji i kadry? - Kliknij tutaj

Uprawnienia:

logo - logo - logo - logo - logo - logo -

Rehabilitacja Błonie – Centrum Medyczne Credomed

Komfort i bezpieczeństwo tam, gdzie liczą się one najbardziej

Lista z opisami większości zabiegów rehabilitacyjnych:

I KINEZYTERAPIA

1. Ćwiczenia indywidualne 30 min
2. Ćwiczenia korekcyjne 30 min
3. Ćwiczenia w odciążeniu 30 min
4. Ćwiczenia bierne
5. Ćwiczenia czynno-bierne
6. Ćwiczenia czynne
7. Ćwiczenia izometryczne
8. Ćwiczenia ogólnorozwojowe
9. Nauka czynności lokomocji
10. Kinesiology taping
11. Stretching
12. Terapia Manualna

II FIZYKOTERAPIA

1. Pole magnetyczne 15 min
2. Laseroterapia 4 min
3. Ultradźwięki 4 min
4. Fonoforeza 4 min
5. Krioterapia miejscowa 3 min
6. Lampa solux 15 min
7. Masaz wirowy kończyn 15 min
8. Elektrostymulacja 15 min
9. Prądy diadynamiczne 12 min
10. Prądy tens 15 min
11. Prądy interferencyjne 15 min
12. Prądy trauberta 15 min
13. Galwanizacja 15 min
14. Jonoforeza 15 min
15. Fala uderzeniowa 4000 uderzeń (czas od 5 do 15 min)

III MASAŻ

1. Częściowy: odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, kończyn górnych i dolnych 15 min
2. Całego kręgosłupa 30 min
3. Tkanek miękkich 30 min
4. Limfatyczny częściowy 20 min
5. Limfatyczny całościowy 1 h

fala uderzeniowa - Fala uderzeniowa

Zabieg ten jest innowacyjną, skuteczną i nieinwazyjną metodą leczenia schorzeń mięśni, więzadeł i torebek stawowych. Polega on na generowaniu fali akustycznej o wysokim, skokowym ciśnieniu, uwalnianym w bardzo krótkim czasie. W związku z bardzo dużą skutecznością leczenia dolegliwości bólowych, popularność tego zabiegu ciągle wzrasta.

Drenaż limfatyczny jest jednym z działań fizjoterapeutycznych Za pomocą rąk terapeuty lub innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), a wykorzystywane techniki wykonywane są płynnie i delikatnie. Zabiegi mogą odbywać się nawet do kilku razy dziennie.

Drenażu używa się z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii, kwadrantektomii lub obrzęku limfatycznym.Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie poprzez wykwalifikowanego masażystę bądź fizjoterapeutę. Inną formą masażu limfatycznego jest użycie specjalnych aparatów do masażu. Można też użyć specjalnego rodzaju plastrowania, kinesiotapingi.

Terapia punktów spustowych polega na wykorzystaniu różnych form ucisku i oscylacji we wrażliwych miejscach tkanki mięśniowej. Punkty spustowe to tkliwe miejsca w mięśniach, które są bolesne podczas ucisku i powodują ból promieniujący do różnych części ciała podczas terapii. Wskazaniami do tej terapii głównie są osoby młode prowadzące siedzący tryb życia( przy komputerze, w biurze, w aucie). Pacjenci z ograniczoną ruchomością, z częstymi bólami głowy, drętwieniem i mrowieniem rąk, z objawami rwy kulszowej lub łokciem tenisisty itp.

Masaż leczniczy jest najstarszą spośród metod fizjoterapeutycznych. Jest to zbiór różnych technik i chwytów manualnych, które w sposób mechaniczny wpływają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a na drodze odruchowej na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy oraz na narządy wewnętrzne.

Rezultaty
-Uwalnianie hormonów tkankowych: histamina, aminy, prostaglandyny
-Pobudzanie wywołane zmianą energii mechanicznej na elektryczną z odruchowym pobudzaniem poprzez drogi nerwowe
-Ułatwianie odpływu krwi żylnej
-Przyśpieszenie krążenia krwi i chłonki
-Rozluźnianie naczyń i mięśni
-Przyśpieszanie usuwania produktów przemiany materii wchłanianie obrzęków

Metoda podawania leków wykorzystująca przemieszczanie się jonów leczniczych w polu elektrycznym stałym. Jony wprowadzone przez skórę z ładunkiem elektrycznym przemieszczają sie głównie droga przewodów potowych i mieszków. Jony o ładunkach takich samych jak elektrody, pod którymi sie znajdują zostają odepchnięte od niej i przemieszczają się w głąb tkanek w kierunku przeciwległej elektrody o przeciwnym ładunku.

Cel stosowania:
-uzyskanie efektu przeciwbólowego, przeciwzapalnego
-poprawa ukrwienia
-pobudzenie, resorpcja płynów
-pobudzenie tkanki do regeneracji
-przeciwdziałanie powstawaniu zrostów i przykurczów

Zabieg elektryczny, w którym wykorzystuje się prąd stały. W zależności od tego, która elektroda jest czynna wyróżniamy galwanizację anodową- elektrodą czynną jest anoda(działanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie) i galwanizację katodową- elektroda czynna to katoda( działanie stymulacyjne, pobudzające mięśnie).

Wskazania:
-nerwobóle
-przewlekłe zapalenia nerwów, korzeni, splotów
-zespoły bólowe w chorobie zwyrodnieniowej
-zaburzenia krążenia obwodowego
-porażenia wiotkie

Prądy charakteryzujące się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Poprzez działanie prądów Traubert?a na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.

Wskazania: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zespoły bólowe kręgosłupa, stany zwiększonego napięcia mięśniowego, zespoły niedokrwienne kończyn.

Prądy średniej częstotliwości, które powstają w wyniku interferencji (tj. nałożenia się) w tkankach dwóch prądów przemiennych.

Mają działanie przeciwbólowe, zwiększają przekrwienie naczyń. Zalecane są po ustąpieniu ostrego nasilenia dolegliwości.

Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn, zespoły bólowe kręgosłupa, dyskopatia, zanik mięśni w wyniku bezczynności, stany pourazowe i pooperacyjne mięśni, reumatyzm tkanek miękkich, nerwobóle.

Tens to przez skórna elektryczna stymulacja nerwów, stosowana do przewlekłych , ostrych zespołów bólowychi w zaburzeniach krążenia,służy jako gimnastyka mięśni.

Działanie:
-pobudza miejscowo ukrwienie,
-przyspiesza gojenie, usuniecie obrzęków,
-utrzymanie mięsni w ruchu bez obciążenie stawów i serca,
-mniejsze zaniki mięśniowe
-poprawia odżywianie tkanek
-przyspiesza usuniecie produktów przemiany materii i procesów zapalnych
-podwyższa próg odczuwania bólu
-reguluje napięcie

Prądy złożone z impulsów w kształcie połówki sinusoidy. Powstają w wyniku prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego nałożonego na prąd stały.

Wywodzą sie z 2 podstawowych prądów impulsowych o częstotliwości 50 Hz oraz 100Hz.Powodują bezpośrednie hamowanie bólu i podniesienie progu pobudliwości czuciowych zakończeń nerwowych, prowadzi to do lepszego ukrwienia, stymulacji procesów troficznych, zwiększenia metabolizmu tkankowego, usuwanie zbędnych produktów(toksycznych) procesów zapalnych ? działanie przeciwzapalne ,resorpcja obrzęków.

Polega na stymulacji pracy mięśni za pomocą prądu. Impulsy aplikowane są przy użyciu elektrod punktowych oraz działających na całym obszarze elektrod- pasów. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu (mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm płynącego z przerwami prądu). Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego.

Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu. W terapii tej wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ ciepłej wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne, związane z ruchami wirowymi. Powoduje to rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz łagodzenie bólu. Temperatura wody używanej do kąpieli waha się w zależności od wskazań od 32 st. C do 40 st. C

Zabieg polecany jest w miażdżycy naczyń obwodowych, kurczach naczyniowo-mięśniowych, stanach po złamaniach, cukrzycy i zespole cieśni nadgarstka, chorobie zwyrodnieniowej stawów, nerwobólach, niedowładach pochodzenia obwodowego.

Sollux to lampa wytwarzająca promieniowanie światła podczerwonego i promieni widzialnych. Lampy te są wyposażone w komplet filtrów ze szkła uwiolowego koloru czerwonego i niebieskiego. Szkło koloru czerwonego przepuszcza promienie podczerwone i promienie widzialne czerwone, co ma działanie pobudzające i przeciwzapalne. Z kolei szkło koloru niebieskiego przepuszcza głównie niebieskie promieniowanie widzialne, co przynosi działanie tonizujące, uspokajające i przeciwbólowe.

Rezultaty:
-Rozszerzenie naczyń włosowatych skóry
-Zwiększenie przepływu krwi tętniczej
-Reakcje ze strony naczyń głębiej położonych
-Zmniejszenie napięcia mięśni
-Działanie przeciwbólowe
-Zwiększenie przemiany materii
-Pobudzenie receptorów cieplnych skóry

Zabieg ten polega na obniżeniu temperatury tkanek. Celem krioterapii jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych, a tym samym spowodowanie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przekrwiennie . Pod wpływem działania niskich temperatur naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie zwiększają ją naczynia krwionośne głębokie. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. Taki stan utrzymuje się w danej okolicy około 4 godz.

Efekty:
-Ograniczenie krążenia w danym miejscu
-Zwolnienie metabolizmu
-Zmniejszenie napięcia mięśni i zmniejszenie bólu poprzez uruchomienie wewnętrznej reakcji przeciwbólowej
-Poprawa ukrwienia i przyswajania tlenu w tkankach
-Pobudzenie receptorów zimna
-Zmniejszenie aktywności receptorów ciepła
-Powstawanie zmian naczynioruchowych
-Zahamowanie stanu zapalnego
-Zmniejszenie lub ustąpienie obrzęków

Metoda wprowadzanie leku za pomocą ultradźwięków.

W obszarze skóry poddanej ultradźwiekom zachodzą :
-miejscowe zmiany temperatury,
-zmiana wewnątrzkomórkowego ciśnienia
-powstanie zjawisk kawitacji ( wytworzenia pechęrzyków gazowych w płynach ustrojowych,w warstwie rogowej i na zewnątrz skóry pod wpływem zmian ciśnienia)

Efekty te ułatwiają wnikanie substancji leczniczych do tkanek podskórnych.

Cel stosowania:
-uzyskanie efektu przeciwbólowego, przeciwzapalnego
-poprawa ukrwienia
-pobudzenie, resorpcja płynów
-pobudzenie tkanki do regeneracji
-przeciwdziałanie powstawaniu zrostów i przykurczu

Podczas zabiegu wykorzystywane są drgania mechaniczne o częstotliwości 800 ? 24 000 kHz. Efektem działania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne zwane ?mikromasażem?, które spowodowane jest wahaniem ciśnień wywołanych przebiegiem fali dźwiękowej. Istotną składową ich działania jest wpływ na biochemię tkanek, co prowadzi do ich lepszego utleniania. Zjawiska występujące w tkankach ludzkich poddanych działaniu ultradźwięków są bardzo różne w zależności od miejsca ich stosowania.Ultradźwięki powodują zwiększenie przenikalności błon komórkowych. Ułatwia to transport płynów i składników odżywczych do tkanek.

Ultradzwięki oddziałują na zakończenia nerwowe i w ten sposób stymulują układ współczulny. Ma to korzystny wpływ na serce, ciśnienie tętnicze, układ oddechowy itd.

Ultradźwięki mają następujące oddziaływanie na organizm ludzki:

przeciwbólowe
zwiększające ukrwienie tkanek
zmniejszające napięcie mięśni
zwiększające rozciągliwość tkanki łącznej (blizny, stany po urazach mięśni i torebek stawowych)
przyspieszają gojenie ran

Metoda leczenia polegająca na poddaniu danej okolicy ciała wpływowi pulsującego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Leczenie takie powoduje przemieszczanie się jonów, czego skutkiem jest hiperpolaryzacja błony komórkowej. Zwiększa to wykorzystanie tlenu przez komórkę i tym samym wzmaga procesy naprawcze i przemianę materii. Dużą zaletą pola magnetycznego jest możliwość wykonywania zabiegów na zagipsowanie okolice ciała, oraz te w których znajdują się elementy metalowe.

Pole magnetyczne działa:

głęboko, przekrwiennie i odżywczo
przeciwbólowo
przeciwzapalnie
przeciwobrzękowo
uspokajająco

Kinezjotaping to metoda terapeutyczna stosowana w fizjoterapii, medycynie sportowej oraz ortopedii. Inaczej nazywa się ją plastrowaniem dynamicznym. Polega na umieszczeniu specjalnego plastra (Kinesio Tex Gold) na ciele, w określonym miejscu i określoną techniką. Rozciągają się jedynie na długość (130?140%), wykonuje się je z bawełny i kleju akrylowego. Nie ograniczają przy tym ruchów, a wartości ich masy i grubości są zbliżone do tych, które charakteryzują skórę. Struktura plastrów ? falowana powierzchnia ? zapewnia skórze oddychanie i jest odporna na działanie wody.

1. Co daje aplikacja plastra?

Naklejenie plastra napina delikatnie skórę. To zwiększa przestrzeń pomiędzy nią a powięzią. Dzięki temu ilość i prędkość przepływającej limfy ulegają wzrostowi, a zastoiny ? redukcji. Zmniejszają się także podskórne krwiaki oraz obecne tam stany zapalne. Poprawia się krążenie krwi. Układ limfatyczny może działać sprawniej. Ponadto aplikacja plastra wpływa na wzrost zakresu ruchu i siły mięśni. W osłabionych ? zwiększa intensywność skurczu oraz w zależności od tego, czy jest on rozciągnięty, czy przykurczony poprawia pozycję spoczynkową mięśnia. Dzięki temu wyrównuje związane z tym asymetrie w stawach. Oddziałuje również na czucie głębokie. Ostatecznie zmniejsza odczuwany ból i przynosi znaczącą ulgę.

2. Konkretna technika, a nie artyzm terapeuty

Żeby kolorowe plastry rzeczywiście działały, a nie tylko ładnie wyglądały, należ przykleić je w odpowiedni sposób i we właściwym miejscu. Skóra powinna być czysta, sucha i nie natłuszczona. W przypadku gęstego owłosienia, trzeba ją również ogolić. Należy także pamiętać o trafnym napięciu. Będzie ono inne dla korekcji powięzi, inne dla korekcji przestrzeni czy więzadeł i odmienne od tego przy korekcji mechanicznej. Specjaliści korzystają z szeregu szkoleń, na których poznają odpowiednie zasady i nabywają praktyki. W przypadku zastosowania plastra podczas aktywności fizycznej, należy nałożyć go przynajmniej 20 do 30 minut przed jej rozpoczęciem.

Skuteczność stosowania metody plastrowania dynamicznego poddawana jest ciągle badaniom. Do tej pory wykazały one np. jej wpływ na redukcję dotkliwych bólów w dolnej partii pleców czy poprawę ruchomości stawu barkowego po kontuzji u pacjentów. Jest ona na pewno wygodna i nie ingeruje zbyt mocno w codzienne funkcjonowanie. Jeżeli doskwierają ci tego typu problemy, być może warto udać się do specjalisty w zakresie kinesiotapingu.

(na podstawie informacji z https://portal.abczdrowie.pl/kinezjotaping-jak-przykleic-zdrowie-do-ciala)

Ćwiczenia w odciążeniu są rodzajem ćwiczeń fizycznych, które mają za zadanie zmniejszenie obciążenia stawów lub mięśni, przez co umożliwiają pacjentowi wykonanie ruchu, który bez odciążenia byłby niemożliwy ze względu na odczuwany ból lub przez osłabienie mięśni.

Efekt odciążania osiągany jest poprzez:

podwieszenie kończyny ? podwieszenie za pomocą linek oraz specjalnych podwieszek,
odciążenie przy pomocy powierzchni poślizgowych ? pacjent przesuwa odpowiedni odcinek ciała po danej powierzchni,
podtrzymywanie przez terapeutę,
wykonywanie ćwiczeń w wodzie.

Propriocepcyjne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, jest znaną i uznaną na świecie koncepcją stosowaną w terapii pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego i mięśniowego i nerwowego. Kompleksowa terapia oparta o wiedzę i osiągnięcia z dziedziny neurofizjologii.

Program rehabilitacji ustalany jest na podstawie badania i zawsze dobrany jest indywidualnie do każdego pacjenta, do jego aktualnych możliwości i potrzeb.

Rehabilitacja wg metody PNF ukierunkowana jest na usprawnianie konkretnej utraconej funkcji, a nie tylko struktury.

Nadrzędnym celem terapii jest pomoc pacjentowi w osiągnięciu możliwie najwyższego poziomu funkcjonalnego.

Gimnastyka lecznicza, wykorzystywana w leczeniu np. wad postawy, schorzeń narządu ruchu, bólu różnego pochodzenia, w szczególności bólu kręgosłupa, stawów i mięśni. Kinezyterapia to leczenie ruchem wykorzystywane w przypadku schorzeń układów np. nerwowego, oddechowego, krążenia oraz układu mięśniowo-szkieletowego.

Indywidualna praca terapeuty z pacjentem w celu dostosowania programu ćwiczeń do jego specyficznych potrzeb i możliwości.

Terapia manualna to uznana i bezpieczna metoda fizjoterapii, która polega na wspomaganiu leczenia narządów ruchu, w szczególności kręgosłupa, ale również pozostałych stawów. Terapeuta poprzez ucisk, chwyty, rozciąganie dociera do chorych i bolesnych miejsc. Celem terapii jest zniesienie bólu i przywrócenie normalnej ruchomości w zablokowanych partiach kręgosłupa lub stawach. Terapia manualna w Błoniu w Centrum Medycznym Credomed jest wykonywana przez naszych doświadczonych fizjoterapeutów, od poniedziałku do piątku.

Metodę terapeutyczną w zależności od potrzeb pacjenta indywidualnie dobiera fizjoterapeuta:
– mobilizacja
– neuromobilizacja
– manipulacja
– masaż
– stretching

Aktualne promocje na zabiegi w obniżonych cenach kliknij tutaj